Ana SayfaHaberlerStadyum’daki geleneksel ODTÜ mezuniyeti bu yıl da engellendi; öğrenciler alternatif mezuniyet düzenleyecek

Stadyum’daki geleneksel ODTÜ mezuniyeti bu yıl da engellendi; öğrenciler alternatif mezuniyet düzenleyecek

Pandemi sürecine kadar her yıl Stadyum’da gerçekleştirilen ve bir gelenek haline gelen ODTÜ mezuniyet töreni bu yıl da ODTÜ Rektörlüğü tarafından engellendi. Her yıl basına konu olan ve hicivli pankart gösterisiyle öne çıkan mezuniyet töreninin atanmış rektöre karşı yapılan protestolar ve siyasi mesajlar sebep gösterilerek “güvenlik” gerekçesiyle stadyumda değil bölümlerde gerçekleştirileceği duyuruldu.

2021 yılında da koronavirüs pandemisinde artan vaka sayıları sebep gösterilerek Stadyum’daki mezuniyet töreninin resmi olarak yapılmayacağı rektörlük tarafından bildirilmişti. Geleneksel ODTÜ mezuniyeti, öğrencilerin kendi aralarında örgütlenmesi ile “kayyumsuz” olarak gerçekleştirilmişti.

“Kayyumsuz mezuniyet” kampüs girişinde mezunların polis kontrolü altına alınmasıyla başlamış, bazı pankartların kampüse alınmasına izin verilmemişti.

2022 yılı mezuniyet töreni için ise resmi açıklama 7 Temmuz tarihinde tüm öğrencilere mail yoluyla iletildi.

Bu açıklamada protestolar ve üniversite içerisindeki siyasi örgütlenmeler sebep gösterilerek mezuniyet töreninin Stadyum’da değil bölümler bünyesinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Açıklama mailinde “Devrim Stadyumu” ibaresine yer verilmemesi de dikkat çeken diğer bir noktaydı:

“Bildiğiniz gibi, Üniversitemizde son dönemlerde farklı grupların gerçekleştirdikleri izinsiz toplantı ve eylemlerle farklı, yanlı ve yanlış bir gündem oluşturma veya Üniversitemizi çeşitli gruplaşmaların merkezi haline getirme çabası belirgin bir şekilde görülmektedir. Diploma Törenimizin planlanması sırasında, bu kapsamdaki olumsuz çabaların, Stadyum’da düzenlenmesi planlanan bir törende gruplaşmalara neden olabileceği ve farklı grupların tören alanımızı kendi amaçları doğrultusunda bir protesto alanına çevireceği yönünde bilgiler almış bulunuyoruz. Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeler tören hazırlıkları sürecimizde bizleri oldukça zorlayan, farklı çözüm arayışlarına yönlendiren bir durum halini almıştır.

ODTÜ Diploma Törenleri, kendine has enerjisi ve doğası ile uzun yıllar boyunca hepimizin heyecanla ve coşkuyla beklediği, öğrencilerimizin eğitim hayatları boyunca yıllar süren yoğun emeklerinin karşılığını aldığı, ailelerinin ve ODTÜ’lülerin, öğrencilerimizin bu başarıları ile gururlandığı geleneksel ve çok kıymetli ortamlar olmuştur. Bildiğiniz gibi pandemi öncesi dönemde de tüm olumsuzluklara, tören ritüeline, amacına ve atmosferine uygun olmayan durumlar yaşanmasına rağmen Stadyum’da tören yapılmasına devam edilmiş; ancak, tören akışını ve düzenini bozan bazı gelişmeler nedeniyle diploma dağıtım sürecinin düzeninin bozulduğu, törenin geç saatlere kadar uzadığı, mezun yakınlarımızın takip etmekte zorlandığı bir ortamda diploma dağıtımı gerçekleşebilmiştir.

Her ne kadar içinde bulunduğumuz dönemde de planlanan uygulama, törenlerin Stadyum’da devam etmesi yönünde olduysa da bize ulaşan bilgiler sonucunda bunun özellikle güvenlik sebepleriyle mümkün olamayacağı noktasına gelinmiştir. Ek güvenlik önlemlerinin alınmasını zorunlu hale getiren durumların kampüsümüzün herhangi bir yerinde gerçekleşmesi hepimize büyük üzüntü yaşatırken, Diploma Törenimiz sırasında Stadyum’da böyle bir durumun oluşması ihtimalinin bile kabul edilemez olduğu açıktır.

Bu temelde, 2021-2022 Akademik Yılı Diploma Törenleri Fakültelerimizin organizasyonunda, Bölümlerimiz bünyesinde 02-05 Ağustos 2022 tarihleri arasında düzenlenecektir.”

Rektörlük tarafından yapılan açıklamanın ardından ODTÜ Mezunları Konseyi, ODTÜ öğrencileri ve bölümlerin akademik kurulları mezuniyet töreni hakkında açıklamalarını yayınladılar.

ODTÜ Mezunlar Konseyi: Devrim hakkı yasaklanamaz

ODTÜ Mezunları Konseyi açıklamasında Selçuk Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesindeki diploma törenlerini de işaret ederek tören yasaklamalarının karşısında durduklarını belirtti.

ODTÜ Öğrencileri: Devrim’den de mezuniyetten de vazgeçmiyoruz

ODTÜ Öğrencileri tarafından yayınlanan açıklamada ise güvenlik gerekçesi olarak pankartların ve protestoların gösterilmesinin özgür düşünce hakkına saldırı ve marjinalleştirme çabası olduğunu ifade edildi. Açıklamada Boğaziçi Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi’ndeki müdahalelere de yer verilerek özerk ve demokratik üniversite yapısına karşı yapılan hareketin altı çizildi. ODTÜ Öğrencileri, açıklamalarıyla birlikte tüm üniversite bileşenlerini 30 Temmuz tarihinde ODTÜ Rektörlüğü önünde toplanmaya, 6 Ağustos’ta ise her koşulda Devrim Stadyumunda gerçekleştirilecek mezuniyet törenine çağırdı.

Bölümler de Stadyum’da gerçekleşmesi yönünde görüş bildirdi

Mezunlar Derneği ve ODTÜ Öğrencilerinin de çağrısıyla Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesindeki tüm bölümler akademik kurullarının ortak kararıyla resmi internet siteleri üzerinden 2022 mezuniyet töreninin Stadyum’da gerçekleşmesine ilişkin görüşlerini açıkladılar.

Kılıçdaroğlu da destek verdi

ODTÜ bileşenlerinin dışında, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter üzerinden ODTÜ mezuniyet törenine ilişkin desteklerini açıklayarak öğrencilerin yanında olduklarını belirtti.

Açıklamada Kılıçdaroğlu öğrencilerin okuldan bağımsız bir mekanda mezuniyet düzenlemek istemeleri durumunda lojistik destekte bulunacaklarını da ifade etti.

30 Temmuz’da protesto edildi

30 Temmuz’da ODTÜ Rektörlüğü önünde tüm ODTÜ bileşenlerinin katılımıyla gerçekleştirilen eylemde çeşitli dans gösterileri yapıldı, güvenlik tehdidi olarak görülen pankartlar ise bu defa Rektörlük binası önünde sergilendi. Eylemde 6 Ağustos’taki mezuniyet töreninin resmi makamlar tarafından üstlenilse de üstlenilmese de gerçekleştirileceği yinelendi.

2-5 Ağustos tarihleri arasında düzenleneceği ifade edilen bölüm bünyesindeki mezuniyet törenlerinde ise Rektörlük protestoları gerçekleştirildi. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde gerçekleştirilen törende öğrenciler diplomalarını almayıp cübbelerini yere bıraktılar. Mimarlık Fakültesi’nde gerçekleştirilen diploma töreninde de pankartlarla birlikte 6 Ağustos Devrim Stadyumu mezuniyeti çağrısı yinelendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bileşenleri ise bünyesinde bulunan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İktisat, Uluslararası İlişkiler ve İşletme bölümleri için 6 Ağustos’ta Stadyum’da gerçekleşecek mezuniyet törenine alternatif bir diploma töreni düzenlememe kararı alarak öğrencilere desteklerini yineledi.

ODTÜ Öğrencileri alternatif mezuniyet töreni için 6 Ağustos’ta öğrencileri Stadyum’a çağırdı: Mezuniyetin Yeri Devrim’dir

30 Temmuz’da gerçekleştirilen eylem ve 7 Temmuz’dan itibaren gerçekleştirilen dilekçe kampanyaları, sosyal medya çalışmaları ve akademisyenlerin çağrılarına rağmen Rektörlükten somut bir adım atılmadı. Sürecin sonunda ise ODTÜ Öğrencileri başta olmak üzere tüm ODTÜ bileşenlerinin örgütlenmesiyle birlikte 6 Ağustos 17.00’da Stadyum’da mezuniyet töreninin gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Öğrenciler ise ODTÜ geleneğinin büyük bir parçasını taşıyan mezuniyet töreni için pankartlarını hazırlamaya başladılar.

Kılıçdaroğlu: Korkmasınlar, öğrencilerimiz amacına ulaştıysa benim gelmeme gerek yok

ODTÜ’de öğrencilerin yapacaklarını duyurduğu mezuniyet töreni öncesinde CHP lideri Kılıçdaroğlu bir dizi paylaşım daha yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Yarın ODTÜ’de Devrim Stadyumu’nda öğrenciler mezuniyetlerini kutlayacaklar, bu güzel. Rektörlük yerleşkeye girişlere “birinci derece aile yakını” kısıtlaması getirmiş. Bay Kemal önlemi alıyorlar akıllarınca. Korkmasınlar, öğrencilerimiz amacına ulaştıysa benim gelmeme gerek yok.”

“Gençler ve aileleri mezuniyeti gönüllerince kutlasınlar. Gençlerin gözlerinden öpüyorum, hepsini tebrik ediyorum!”

Aynı hakkı Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden de çaldılar, fakülte binalarına indirgediler mezuniyeti. Öğrenci ve veliler bir araya gelemedi. Boğaziçi öğrencileri de yapacağız derlerse yanlarındayım.

- Advertisment -