Ana SayfaYazarlarAynı bataklığın senfonisi: “Erdoğan devrilecek!”

Aynı bataklığın senfonisi: “Erdoğan devrilecek!”

 

Fethullah Gülen’le başladı Erdoğan’ı devirme sevdası. Gezi’den sonra, 17-25 Aralık darbesinden biraz önce Gülen’e bağlı isimler kapı kapı dolaşıp “Erdoğan’ın işi bitti, yanlış hesap yapmayın” diye uyarı yapıyorlardı.

Bir sabah baktık ki savcılar, polisler harekete geçmiş ve Erdoğan’ı tutuklamaya kadar gidecek sürek avını başlatmıştı. Siyaset ve medya dünyası çoktan ayarlanmış, Erdoğan’ı devirecek operasyonlara başlanmıştı. 

Fethullah Gülen, Erdoğan’ın ha bugün ha yarın devrileceğini müjdelerken, kulağını Gülen’e veren çevreler de bu heyecanı paylaşıyordu. Erdoğan’ı artık kimsenin kurtaramayacağı düşünülüyordu. 

Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı; Erdoğan, milleti ve devleti arkasına alarak bu alçak ihanet çetesini bertaraf etmeyi başardı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez darbe mekaniği işlemedi; sivil siyaset, Yargı-Emniyet-Medya üçgeninde kurulan darbe tuzağını alt ederek darbeye kalkışan çeteyi etkisizleştirdi. 

17-25 Aralık’ta darbeye kalkışan Gülen çetesine bağlı yapılardı; ancak darbeyi kışkırtan Erdoğan’dan rahatsız olan, onun ülke siyaseti ve kaderi üzerindeki etkisinin yok olmasını isteyen uluslararası güç çevreleriydi. 

Bu yüzden de Gülen başarısızlığa uğramasına rağmen darbe arayışları son bulmadı. Gülen’in darbe bayrağını PKK devraldı. 

Gülen’in diline “Erdoğan devrilecek” tehditlerini dolayan güç, bu kez aynı tehdidi Cemil Bayık ve Murat Karayılan’a söyletmeye başladı. 

Çözüm sürecini bozarak Türkiye’ye karşı kanlı bir kampanyaya girişen, neredeyse her gün ayrı bir yerde canlı bomba patlatan PKK’nın hedefinde Erdoğan bulunuyor. 

Erdoğan, Cemaat ve PKK’nın darbe mekaniğini boşa çıkararak Türkiye’nin kaderini değiştiren bir lider. Bu nedenle Erdoğan’ın sınırsız terör kampanyasının hedefinde olması şaşırtıcı değil. Görünürdeki hedef Erdoğan olmakla birlikte asıl hedefte millet ve devlet var. Terör kampanyasıyla Erdoğan’ı yıldırmaya çalışan akıl, esasta milleti ve devleti yıldırmayı amaçlıyor. 

Ne var ki Gülen nasıl ki mağlup oldu, PKK da aynı akıbetten kurtulamayacaktır çünkü milletin ortak vicdanı, ortak tarihi kökleri ve ait bulunduğu medeniyet ufku, tavrını Erdoğan’dan yani bölünüp parçalanmasını istemediği tarihsel, kültürel ve dinî süreklilikten yana koyacaktır. 

PKK ve HDP üzerinden Türkiye’ye karşı kurulan tuzağı gören ve oyunu bozan Erdoğan’a örgütün üst perdeden savurduğu tehditler, korkularının büyüklüğünü ve sonlarının yaklaştığını gösteriyor. Erdoğan eğer içeriden ihanete uğramazsa Gülen gibi PKK’nın da sonunu getirmeyi başaracaktır.

- Advertisment -