Sayın İmamoğlu! Cem Mansur’u görevden alan kim?

"Bir buçuk ay kadar önce, daire başkanı makamındaki kişi, 2022 programı ve bütçesiyle ilgili konuşmamız gerekirken telefon ve maillerimi cevapsız bırakmaya başladı. İmamoğlu’ndan randevu istedim, hemen görüştük. Vizyonumuzu seçime kadar birlikte devam ettirme taahhüdünü kendisinden aldım. Orkestra kurulumuyla ilgili toplantıların benim liderliğimde başlaması için genel sekreter yardımcısı Şengül Altan Arslan’a talimat verdi."

Cem Mansur, ülkemizin önde gelen orkestra şeflerinden. Dünya çapında bir müzik insanı. Birçok ülkede en önemli orkestraları yönetmiş, sayısız uluslararası başarının sahibi. Onun müzik dünyasındaki yerini incelediğinizde önemini daha iyi görürsünüz. Müzik eğitimini Londra ve Los Angeles’ta yaptı.

Şeflik çalışmalarına 1982’den itibaren ABD’de devam etti. L.A. Filarmoni Enstitüsü’nde ünlü şef ve besteci Leonard Bernstein’ın öğrencisi oldu. 1981-1989 arasında İstanbul Devlet Operası şefliğini yaptı. 1985 yılında İngiliz Oda Orkestrası’nı yöneterek uluslararası şeflik kariyerine başladı. 1989-1997 Oxford Şehir Orkestrası birinci şefliği, 1998-2011 Akbank Oda Orkestrası daimi şefliği yaptı, Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nı 2007 yılında kurdu, genç müzisyenleri Avrupa’nın sahnelerine taşıdı.

Farklı ülkelerde konuk şef olarak çalışmalarını sürdürüyor. Müziğin toplumsal rolü üzerine çalışmalarının başında Demokrasi Laboratuvarı geliyor. İmamoğlu’nu, Cem Mansur’u Cemal Reşit Rey Konser Salonu Genel Sanat Yönetmenliği’ne getirdiği için kutlamıştık. Cem Mansur yönetiminde pandemi koşullarına rağmen Cemal Reşit Rey’deki (CRR) etkinlikler sürdürüldü, gösteriler internet üzerinden izleyicilere ulaştırıldı. CRR’de başarılı bir dönem geçirildi.

Kim yapıyor?

Görevden alındığına inanamadım. “Ne oldu?” soruma Cem Mansur, kısaca şöyle karşılık verdi:

“Bir orkestra vizyonu ile ilgili yazdıklarımdan heyecan duyan İBB yetkilileri, Ekrem İmamoğlu’nun da onayıyla genel sanat yönetmenliğine davet ettiler. Pandemiye rağmen, salonun en güzel aylarını yaşattığımızı biliyorum. Ancak davet nedenim olan orkestra projesiyle ilgili toplantı yapılamadı. Bir dünya metropolünün ana konser salonuna yakışan uluslararası programı kotarmanın ötesinde, birer ilk olan açıklamalı ilçe konserleri ve açık hava konserleriyle klasik müziğin elitist duruşunun tam tersinin mümkün olabileceğini, özellikle kamu kaynaklarını harcayan bir kurum olarak çok önemsedim.

“Bir buçuk ay kadar önce, daire başkanı makamındaki kişi, 2022 programı ve bütçesiyle ilgili konuşmamız gerekirken telefon ve maillerimi cevapsız bırakmaya başladı. İmamoğlu’ndan randevu istedim, hemen görüştük. Vizyonumuzu seçime kadar birlikte devam ettirme taahhüdünü kendisinden aldım. Orkestra kurulumuyla ilgili toplantıların benim liderliğimde başlaması için genel sekreter yardımcısı Şengül Altan Arslan’a talimat verdi.

“Tersi oldu. Verilen teminatın üzerinden 48 saat geçmeden görevden alınacağım bana bildirildi. Cumartesi sabah görevden alma yazısının cep telefonuyla çekilmiş fotoğrafı mail ile gönderildi. Daire başkanlığına vekalet eden Ceyhun Ünlü imzasıyla ‘yönetsel fikir ayrılıkları’ sözünü ilk burada gördüm. Pazar sabah, CRR’deki konserlerin kalitesini öven bir basın bülteni içinde görevden alındığım duyuruldu.”

Tasfiye edenler…

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN