Nazi mirası

6-7 Eylül ve 27 Mayıs, Nazilerin devlet içindeki 40’lardan kalan çalışmalarının görece erken tezahürleriydi. O etkinin sonuçları bunlarla bitmeyip çeşitli vakalarla sonraki onyıllarda da sürdü.

08.09.2017 11:45
İhsan-Bilgin

serbestiyet.bilgin@gmail.com

 

1940’ları şuurlu bir yetişkin olarak Ankara’da geçirmiş bir büyüğüm o zamanlar Ankara’da Alman Nazileriyle Amerikan gizli servisleri arasında kıyasıya bir devleti etkileme savaşı yaşanıp, o savaşı ne yazık ki Nazilerin kazandığını söylemişti ki, on küsur yıl sonraların sağ-sol kutuplaşmasına maledilmelerine alışılmış 6-7Eylül ve 27 Mayıs vakalarının kaynağı o Nazi etkisiydi ve ikisi de o etkinin yakın tarihteki erken tortularından öte şeyler değildi. Dolayısıyla komplo teorilerinin korkulu rüyası Sovyet devleti, anti-komunist efsanelerdeki gibi o zamanların etkili başaktörlerinden değildi.  

 

“Türk sıtması bulaşmış Naziler.” Tarihçi Stefan İhrig’le Münih’in Almanya’nın Ankarası olması ve Hitler’in Atatürk’e modelliğiyle ilgili söyleşi; Die Zeit gazetesi. 

 

6-7 Eylül’ün  aleni  faşist bir pleb kalkışma, 27 Mayıs’ın devlet kurumlarını ele geçirmişlerin siyasetin tepesindeki pozisyon tutma ve güç gösterisi olması köken paralelliğini engellemiyordu. Birinin pleb diğerinin devlet eliti marifeti oluşu iki kesimin  işbirliğini ortadan kaldırmaz. İlki devlet desteğiyle provoke edilmenin ertesinde gerçekleşmişti, gazetelerin ilk reaksiyonu da neredeyse destekler mahiyette idi. Diğeri de bir süre önceTan matbaasını da yağmalamış zamanın gençlik hareketlerince desteklenmişti... Nazizm de zaten elitlerin hesaplı bir anti-komunizm projesi olarak kışkırtılmış pleblerin hareketliliği arkaplanında o elitlerin iktidara yerleşmesinden başka şey değildi.

 

 

 

 

Yazarın Tüm Yazıları

Yorumlar(3)

Yorumlarınızı kendi özgün iradenizle yayınlamakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üslenmektesiniz. Yorum yaparak Toplum Kuralları ve Kullanım Koşulları'nı kabul etmiş sayılırsınız.

Metin Tran8.09.2017 12:04:14
6-7 eylül Kemalist çizginin geldiği yerdir aslında. Menderes''le de alakası yoktur. Zira Menderes''in yönetebildiği Türkiye''nin dışında tertiplenmişti.Vesayet dediğimiz.Yeni yeni kırılan.
10.09.2017 09:20:10
Yazıya iliştirdiğim gazete manşetinde DP bakanı Fuat Köprülü veriyor yanıtı. Herşeyi Kemalistlere yıkma alışkanlığının hazin nihayetini AKP’nin 2008 ertesi sürüklendiği yerden anlıyoruz. Sağın bu ezberden biraz kuşkulanılmasında fayda var.. Kemalistler kendilerini yenilerken sağ olduğu yere çakılıp kaldı. İhsan Bilgin
ali kalan 12.09.2017 09:43:47
Sayın bilgin Kemalistler kendilerini nasıl yenilediler?