Ülkesinde mülteci olan büyükbaba

Tarihin farklı kesitlerinden, mesela İlk Çağ’dan, 11. Ve 19. Yüzyıl’dan atalarımız bugün, bizimle birlikte yaşasa acaba ne olurdu? “Milli-mukaddes bağlar”, insanların sokağını, evini onlarla neşe, huzur içinde paylaşmasına yeter miydi…

Babacan: İktidar varoluş mücadelesi veriyor

Babacan Ankara’da gazetecilerle bir araya geldi: Vatandaşlarımızın milli ve dini hassasiyetlerinin öne çıkarılmasının sebebi yönetenlerin ekonomik sorunlara çözüm üretememesi. Bu, adalet, özgürlük ve refah beklentisine yanıt vermiyor. Lafla peynir gemisi yürümüyor.

ÖZEL HABER: ‘Müze’nin son ziyaretçileri ve kapısından dönenler

Camiye çevirme kararı dünkü Ayasofya ziyaretçileri için de sürpriz oldu. İlk önce müzenin son ziyaretçileri olduğunu fark eden Arjantinli Celeste ve Juan’la konuştuk, sonra da giremeyip kapıdan dönen Bosnalı Yasmin ve Elvedina’yla.

ANALİZ: Cumhurbaşkanlığı Danıştay’da karşı çıktı, bir saat sonra kararname yayınladı

Danıştay 1O. Dairesi’nin 1934 yılına ait Ayasofya’yı müze yapan Bakanlar Kurulu kararnamesini iptal ettiği davada gözlerden kaçan bir ayrıntı var.

Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklik, Türkiye Hukuk Sistemine vurulan ağır bir darbedir!

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, bugün mecliste yasalaşan Avukatlık Kanunu hakkında basın açıklaması yaptı. Yeneroğlu,yasalaşan kanunun Türkiye Hukuk Sistemine vurulan bir darbe olduğunu belirtti.

Ayasofya münasebetiyle: Osmanlı Konstantiniyye’sinde kilise-cami dönüşümleri

29 Mayıs 1453’den sonra kentteki tüm Bizans kiliseleri ânında camiye dönüştürülmedi. Bu değişim 17. yüzyılda hâlâ devam ediyor, bazı yapılar orijinal işlevlerini koruyordu. Popüler muhayyilenin aksine, bu binaların birçoğundaki Bizans mozaik ve freskleri hiçbir zaman toptan kaldırılmadı; zaman içinde kâh alçı, boya ve kir ile örtüldü, kâh depremlerle zarar gördü. Kiliselerin iç dekorasyonlarının camileştirilmelerinden sonra da görünür kalması ve geçmiş yaşamlarına atıfta bulunması, fethedilen şehrin sanat ve mimarlık mirasının yorumlanmasına dair dikkatli seçimleri yansıtıyor.

25 yıldır acısı hala taze: Srebrenitsa Katliamı

Bugün Bosnalı Müslümanların tarihte yaşadıkları en büyük acılardan biri olan Srebrenistsa Katliamının yıl dönümü. Binlerce Müslümanın katledildiği yüz binlercesinin zulme uğradığı bu...

”Çoklu baro” teklifi Meclis’te kabul edilerek yasalaştı

Kamuoyunda çoklu baro olarak da bilinen "Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" Meclis'te kabul edilerek yasalaştı.

1934’den 2020’ye Ayasofya ve Türkiye; değişenler, değişmeyenler

Ayasofya’yı bir anda ihtiyaca binaen cami yapıveren bu 30’lardan kalma karar alma teknolojisiyle, daha bir hafta önce, şimdi Fatih’in 600 yıl önceki vakıf senedindeki bedduanın lanetinden kurtulduğumuza şükredenlerin alkışları arasında, 40 yıllık muhafazakar bir vakfın üniversitesi kapatıldı.

MEDYA ANALİZ: Pek Hürriyetvari bir kurnazlık

Aşağıda okuyacağınız haber, Hürriyet’in 9 Temmuz tarihli internet sayfasında yer aldı. Haberin giriş saati 08:22.“İYİ Partili Levent Özeren...