Ana SayfaHaberler“Koruma polisi tarafından kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir”

“Koruma polisi tarafından kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir”

İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan’ın koruması ve şoförünün, trafikte tartıştıkları TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın avukatı Bülent Akbay’ı Başsavcı’nın gözü önünde darp ettikleri iddia edilmişti. Başsavcılık’tan açıklama: “Cumhuriyet Başsavcısının da olduğu makam aracına yol vermeyerek geçişine engel olması üzerine şoför tarafından uyarılmıştır, aracın geçiş önceliğinin bulunduğu hatırlatılmıştır. Avukatın agresif tavırlar sergileyip hakaret ederek, koruma polisine fiziki müdahalede bulunması üzerine, koruma polisi tarafından Bülent Akbay kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir.”

İskenderun Başsavcısı Muhammet Emin Ünalan’ın koruması ve şoförünün, trafikte tartıştıkları avukat Bülent Akbay’ı, Başsavcı’nın da gözü önünde darp ettiği iddia edilmişti.

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın da avukatı olan ve Hatay’da deprem sonrası dayanışma faaliyetleriyle de tanınan Av. Bülent Akbay, Birgün’den Timur Soykan’a şunları söylemişti:

“Sadece ters yönden geldikleri için tepki gösterdim ve bana saldırdılar. 10 dakika boyunca darp ettiler. Başsavcı Muhammet Emin Ünalan müdahale etmedi. Aksine aracından inerek sadece seyretti. Çevredekiler avukat olduğumu söyleyince adeta Başsavcı, koruması, şoförü kaçtı, adliyenin içine kaçtılar. Başsavcı’yı Hakimler Savcılar Kurulu’na şikayet edeceğiz. Düşünün bir savcı, koruması ve şoförü birlikte suç işliyor. O savcının işi suçluları yakalamak ama suç işliyor, suç işleyenleri seyrediyor. Kamera kayıtlarında bunların hepsi var ve bir an önce bunları almak istiyoruz.”

“Bülent Akbay kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir”

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı, iddiaları yalanlayan açıklama yaptı.

Başsavcılık’tan yapılan açıklama şöyle:

“30.11.2023 günü sabah 08.35 sıralarında İskenderun Adliyesi ile İskenderun Teknik Üniversitesi arasında bulunan ve 25 Ekim 2023’te sivil araç trafiğine kapatılmasına karar verilen ancak düzenlemelerin halen bitmemesi nedeniyle fiili olarak sivil araçların da kullandığı çift şeritli yolda, avukat Bülent Akbay sevk ve idaresindeki araç ile yolu ortalayarak seyrettiği, görev yerine gitmeye çalışan ve içerisinde Cumhuriyet Başsavcısının da olduğu makam aracına yol vermeyerek geçişine engel olması üzerine şoför tarafından önce korna çalarak uyarılmıştır, ardından aracın makam aracı olduğu ve trafikte geçiş önceliğinin bulunduğu Bülent Akbay’a hatırlatılmıştır.

Avukat Bülent Akbay’ın agresif tavırlar sergileyip hakaret ederek, bununla da yetinmeyip koruma polisine fiziki müdahalede bulunması üzerine, koruma polisi tarafından Bülent Akbay kontrollü bir şekilde etkisiz hale getirilmiştir.

Arbede esnasında gerek Bülent Akbay gerekse koruma polisi yaralanmıştır.

Olay yerine gelen özel güvenlik görevlilerine, İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı tarafından verilen talimat uyarınca adli işlemlerin yapılması amacıyla adliyede bulunan polislerin olay mahalline intikali sağlanmış, adli işlemler için koruma polisi ve şoför olay mahallinde bırakılarak İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı tek başına görev yeri olan Adliye’ye geçmiştir.

Bundan kısa süre sonra da tartışmanın tarafları yaklaşık 1’er dakika arayla adliye binasına giriş yapmış, Bülent Akbay’ın adliye içerisinde de agresif tavırlarını sürdürmesi üzerine sakinleştikten sonra İskenderun Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşebileceği, bu aşamada sağlıklı bir görüşme yapılmasının mümkün olmadığı kendisine belirtilmiştir.

Olayla ilgili olarak tartışmanın taraflarının karşılıklı birbirlerinden şikayetçi olmaları üzerine İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığınca, avukat Bülent Akbay hakkında ‘görevini yaptırmamak için direnme, kamu görevlisine alenen hakaret ve ulaşım araçlarının alıkonulması’ suçlarından, koruma polisi ve araç şoförü hakkında ise ‘kasten yaralama’ suçundan soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma kapsamında olay yeri, güzergahı ve adliye binası içerindeki kamera görüntü kayıtları çıkarılmış, görgü ve bilgi tanıkları belirlenmiş, tartışmanın tarafı olan koruma polisinin emniyet mensubu olması nedeniyle, tahkikat işlemlerinin görevlendirilen cumhuriyet savcısı nezdinde İskenderun İlçe Jandarma Komutanlığı marifetiyle yapılması talimatı verilmiştir.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle yürütülmekte olup bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Avukat Bülent Akbay’ın adliye içerisinde darbedildiği, olay yerindeki işlemleri suçu soruşturmakta görevli makamların seyrettiği’ yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.”

- Advertisment -