Rıdvan Dilmen: ‘Ben ne Pelikan ne yandaş anlarım’

Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen’le A Spor yorumcuları arasındaki münakaşa sertleşti. Dilmen, dün geceki konuşmasında Başakşehir’in şampiyonluğuna ‘karanlık gece’ diyen grubun gazetesi Fotomaç’ın manşetini hatırlattı: “Başakşehir şampiyon olmuş, manşet: ‘Karanlık gece’. Ha, şikeci oluyor Başakşehir! Altında ‘benim takımım’ diyen cumhurbaşkanı, oğlu Bilal bey de masumane bir şekilde maça gitmiş.”

Taksim Meydanı için projeler hazır, son söz halkın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İstanbul Planlama Merkezi’nin düzenlediği Taksim Meydanı Kentsel Tasarım Yarışması’nda ikinci tura kalan 20 eser belli oldu. Nihai seçimi İstanbullular yapacak.

Yeşiller Partisi kuruldu: ‘Biz geldik’

Kuruluşu bugün resmîleşen Yeşiller Partisi Twitter’da 13 ayrı dilde “merhaba” diyerek siyasi hayatına başladı. Partinin ana sayfasında 5 ilke yer alıyor: Karbonsuz ekonomi; su hakkı; iyi, temiz ve sağlıklı gıda; yeşil yeni düzen ve cinsiyet eşitliği.

Görmemiz gereken gözbağı

Trump’ı, Putin’i ve Çin’i aklayanların veya en azından onların yaptıkları mezalim karşısında suskun kalmayı seçenlerin, onlar yaptığında suskun kaldığı şeyler üzerinden Avrupa Birliği’ni ‘kötünün kötüsü’ olarak resmetmesinin makul bir izahı olamaz. Bu, gözbağcılıktır; toplumu bir noktaya kilitleyip el çabukluğuyla bir iş kotarmaktır.

Challenger neden infilak etmişti?

Eğer güçlü bir demokrasi, özgür bir medya, yerleşmiş bir hesap verme ve hesap sorma sistemi varsa o contanın neden yandığı da ortaya çıkarılabilir. İyi sistemler kendi kendilerini tamir edebilenlerdir. İtibar örtbasta değil, kendi hatasını düzeltmekte aranır. Böylece geriye saklanmış hatalar üzerine kurulu çürüyen bir sistem değil, sürekli bazen yıkım pahasına kendini yenileyen dinamik bir yapı kalır. Kurumsal kibir, resmi itibar kaygısı karşısında ahlaklı, şahsiyetli insanlar bulur ve onlardan korkmaya başlar.

İhvan, rejimin ‘Sisi’yi tanıyın, cezaevlerini boşaltalım’ teklifinde kararı cezaevindekilere bıraktı

İhvan Rehberlik Konseyi Vekil Başkanı İbrahim Munir, El Cezire’ye verdiği söyleşide, rejimin İhvan’ın Sisi’yi cumhurbaşkanı olarak tanıması karşılığında arkadaşlarının salıverilmesi teklifiyle ilgili olarak şöyle dedi: "Dürüst olacağım, bu kararı elinde tutanlar hapistekilerdir, dışarıda olanlar olarak bizler bunun sahibi değiliz…" Anadolu Ajansı’nın konuya dair haberi şöyle:

Kusursuz yabancı

“Burası cennet olmalı”ysa filmin adı, cennet de, huri de “zeytinlikteki kadın”da gizli olmalı. Suleiman’ın filminde o kadına rastladığı uzun ama dar patikanın da bir tarafı tümüyle kaktüsler, diğer tarafı boydan boya zeytin ağaçlarıyla örtülü. Hem zeytin ağacının cennetten çıkma olduğuna inanılır, değil mi…

Moskova: Metrekare başına Türk işadamı rekoruna sahip ünlü gece kulübü korona’ya yenik düştü

“Night Flight” Gorbaçov’a darbe girişimine (Ağustos 1991) katılan tankların gürültüsü arasında açılış hazırlıklarını tamamladı. 29 yıllık tarihinde darbe girişimleri, ekonomik krizler yaşadı ve hepsini atlattı, ta ki koronavirüse kadar. En çok işitilen dillerden birinin Türkçe olduğu efsane gece kulübü geçtiğimiz günlerde ışıklarını söndürdü. Türkrus.com’un Night Flight’ı anlattığı haberini okurlarımızla paylaşıyoruz.

Koronavirüs gölgesinde yapılan törenle Emmy ödülleri sahiplerini buldu

Emmy ödüllerinin 72'ncisi Los Angeles'ta komedyen Jimmy Kimmel'in sunuculuğunda sosyal mesafe kuralları gereği neredeyse boş bir salonda gerçekleşti. Kimmel'a Jennifer Aniston, Ozark'tan Jason Bateman ve Anthony Anderson gibi yıldızların sunuculuk yaparak eşlik ettiği törende yeşil perde teknolojisinden çok büyük oranda yararlanıldı.

Üçüncü havalimanı THY yönetim kurulu başkanına sorulmamış

2003-2010 arasında THY yönetim kurulu başkanı olan Candan Karlıtekin, yapımına onun görev döneminde (2009) karar verilen yeni İstanbul Havalimanı’yla ilgili gelişmeyi tesadüfen öğrenmiş: “Bizim görüşümüz alınmadı. Benim dışımdaki insanlardan da alınmadı. Atatürk Havalimanı ile Sabiha Gökçen’e ikinci bir pist yapılarak Türkiye’nin hava taşımacılığı ihtiyacı karşılanırdı. Yakın bir gelecekte de buna ihtiyaç yoktu.”