İBB ve ODTÜ hazırladı: İstanbul’un 17 ilçesi tsunamiden etkilenecek

İBB ve ODTÜ işbirliği ile hazırlanan 'İstanbul Tsunami Bilgi Kitapçıkları' çalışması tamamlandı. Çalışmayla, İstanbul'un olası bir tsunamiden etkileneceği öngörülen denize kıyısı olan 17 ilçesi için ayrı ayrı rapor hazırlandı, kayıpları en aza indirmeyi sağlayacak önlemler belirlendi.

Twitter kuşunun kanatları nerelere kadar uzanıyor?

Bu saatten sonra, bir siyasetçinin “muhterem” veya “müstesna” kanunlar çıkana kadar ya da başka bir sebeple, üstelik çıkış duyurusunu Twitter’da yaparak, Twitter’dan çıkmasının mantığını anlamak zor. Ya da Twitter üzerinden de yapılan bir yayınla Twitter’ın kapatılması ya da kontrol altında tutulması gerektiğini söylemek de, VPN gibi ara yollarla dünyanın her yerinden kolayca bağlanmak mümkün olduğu için, en azından tuhaf.

Arjantin sosyal medyası ve yasaklar

Nico Lucero adında 19 yaşındaki Arjantinli genç, bir futbol maçından sonra, dönemin Arjantin başkanı Mauricio Macri’yle ilgili bir twit attı: “Macri seni öldüreceğiz, seni polis bile kurtaramayacak.” Hâkim, bu sözün gerçek bir tehdit değil, bir tür espri olduğu gerekçesiyle Lucero’nun beraatine hükmetti.

ANALİZ: RTÜK ‘ifade ve fikir kolluğu’ mu oldu?

RTÜK’ün, Halk TV ve Tele1’e verilen yayın durdurma cezalarının gerekçelerini kamuoyuyla paylaştığı “basın açıklaması”, bu konuda bir eşiğin aşıldığını, kurumun bundan böyle bir tür ifade ve fikir kolluğu gibi çalışacağını gösteriyor.

Arındıkça “güçlenmek”

Otoriter zihniyetin, üst iradenin kayıtsız koşulsuz egemenliğini meşrulaştırırken ürettiği söylem içinde “arınmak” önemli bir yer tutar. Otoritenin kendi tekliğine, sınırsızlığına tehdit olarak...

ABD Türkiye’den S-400 hava savunma sistemini satın alabilir mi?

Amerika Birleşik Devletleri'nde Senatör John Thune'un Türkiye'den Rus yapımı S-400 füze savunma sistemlerini satın alması için bir kanun tasarısı sunması, bunun teknik...

Z Kuşağının oy potansiyeli

Batı kaynaklı bir kavram olarak geliştirilen “kuşak” tanımlamaları arasında “Z kuşağı” belki de kuşak tanımları içinde en tanımlı olanı. Çünkü Z Kuşağının...

RTÜK’ten gerekçesi kabahatinden büyük açıklama: ‘Halk TV ve Tele1’i neden cezalandırdık?’

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Halk TV ve Tele1 televizyonlarına verilen yayın durdurma kararının gerekçelerini internet sitesinden yayımladı. Gerekçeler, RTÜK üyelerinin...

Sanık Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğundan…

Günün sonunda casusluk iddialarının merkezindeki iki yabancı ülkelerine döndü, beraat etti ama geride kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları üç yıl mahkemelerde süründürüldü, dördü hakkında ise hayatları dip köşe aranıp suçlar bulundu ve cezalar verildi.

12 bin 200 KHK’lı göreve geri dönüyor

15 Temmuz darbe girişimi sonrası kamuda çalışan yaklaşık 133 bin kişi KHK ihraç edildi. İhraç edilenlerden 126 bin 300’ü, görevlerine dönmek için OHAL Komisyonu’na başvurdu. Başvuranlardan 108 bininin dosyası incelendi ve 12 bin 200 kişinin görevlerine dönmelerinin yolu açıldı.