Siyasetin tehlikeli oyunu: Umursarken umursamaz gibi yapmak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ali Babacan’ı umursamaz tavrı inandırıcı değildi ve önceki günkü çıkışıyla bunu açık etti. Hâlis bir kendine güvenden ve dolayısıyla siyasi rakibinden korkmamaktan kaynaklanan “umursamama” tavrı bir siyasetçi için etkili bir silahtır. Fakat “umursamama” tam tersine bunlar olmadığı için başvurulan bir “taktik”ten ibaretse, sahip olduğunuzu düşündüğünüz o silah bir gün bumeranga dönüşebilir ve sizi vurabilir.

AK Parti’nin “Sessiz Devrim”i çocuklarını yerken

Recep Tayyip Erdoğan tarafından kendi eseri gibi gururla imzalanarak dağıtılan kitap raflardan kaldırıldı. Adına açılmış internet sitesi kapatıldı. Ne ki biz kimliklerimizi yaşayabileceğimizi zannederek çoktan deşifre olmuştuk! Her konuda, evrensel standartlara uygun olarak fikrimizi beyan edebileceğimizi, örgütlenme özgürlüğüne sahip olduğumuzu, hukukun birey haklarından yana olduğunu zannederek yaşamaya başlamıştık.

AK Parti döneminde Kürt Sorunu’na çözüm çabaları (14-son)

DPI için kaleme aldığım “Kürt Sorununa Çözüm Çabaları: Tarafların ve Muhalefetin Pozisyonları (2002-2019)” başlıklı raporun bu son bölümünde, 2019’daki yerel seçimlerin ardından CHP’nin Kürt Sorunu’nun çözümünde inisiyatif alma girişimleri ele alınıyor ve rapor kısa bir “sonuç” bölümüyle bitiyor. (NOT: Bu rapor Demokratik Gelişim Enstitüsü-DPI için hazırlanmıştır ve onun izniyle yayımlanmaktadır.)

Bayram kutlaması

Bütün Serbestiyet yazı ailesinin ve okurlarının Ramazan Bayramını içtenlikle kutlarız.

“Haksızlık karşısında susmayanlar çoğalıyor”

CHP lideri Kılıçdaroğlu, yayımladığı Ramazan Bayramı mesajında, pandemi süresince kimseyi ötekileştirmediklerini kaydederek adalet vurgusu yaptı: Hangi görüşten olursa olsun milyonlarca vatandaşımızın, ‘hakkın, hukukun ve adaletin’ hakim olduğu bir Türkiye hedefine doğru, hep birlikte yürümekte olduğunu; ‘Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Biz susmayacağız’ diyenlerin çoğaldığını görüyorum.

Yeni vaka ve can kaybı sayısında artış

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs (corona virüs) nedeniyle son 24 saatte 32 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybı sayısının 4 bin 308'e yükseldiğini açıkladı. Toplam vaka sayısı ise 1186 artarak 155 bin 686'ya yükseldi. 1491 kişinin de iyileştiğini belirten Bakan Koca, toplam iyileşen hasta sayısının 117 bin 602 olduğunu bildirdi.

Youtube’dan alınan neticeler…

Bugün artık birkaç televizyon dışında herkes kendi kanalında fikirdaşlar arası kapalı devre yayınlar yapıyor. 90’larda televizyonlara çıkabilen insanların çoğu ya yasaklı konuk listelerinde ya hapishanede ya da sürgünde.

Banu Özdemir’in tutuklanmasıyla ilgili bilinenler

İzmir'de cami minarelerinden Çav Bella şarkısının çalındığı anların görüntüsünü sosyal medyadan paylaşan CHP üyesi ve Eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir tutuklandı.

Sen şarkılarını söyle

Geçenlerde sosyal medyada bir video seyrettim. Başında takkesi, üstünde yeleği, kır sakallarıyla, lakabı medyada yakasına iğnelenen bir “Hacı Amca”, elinde mikrofonu şarkısını söylemeye hazırlanıyor.

AK Parti döneminde Kürt Sorunu’na çözüm çabaları (13)

DPI için kaleme aldığım “Kürt Sorununa Çözüm Çabaları: Tarafların ve Muhalefetin Pozisyonları (2002-2019)” başlıklı raporun bu bölümünde, çözüm çabaları tamamen sönümlendikten sonra kurulan İyi Parti’nin Kürt Sorunu’na dair tutumu ile kurulması beklenen iki yeni partinin muhtemel tavırlarına dair kısa değerlendirmeler yer alıyor; rapor yazıldığında Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi henüz kurulmamıştı. (NOT: Bu rapor Demokratik Gelişim Enstitüsü-DPI için hazırlanmıştır ve onun izniyle yayımlanmaktadır.)