Ana SayfaGÜNÜN YAZILARIHayır size de operasyon çekmiyorlar

Hayır size de operasyon çekmiyorlar

İstanbul’dan Afyon’a bakınca, kendi dinamikleri, tartışmaları olan bir şehir değil de İmamoğlu’na kumpas, operasyon görenler siyasi bir miyopluk yaşıyorlar. Ama esas mesele bu miyopluk değil. “Bize operasyon çekiyorlar” komploculuğunun nasıl da bir anda herkesi ikna etmesi. Çünkü her şeyi zeki kötülerin korkunç komplolarıyla açıklama hastalığı İslamcıların, taşralıların bir milli sporu değil. Bu bir siyaset yapma, düşünme ve PR tarzı.

0.64.

Yeşil Sol Parti yani bugünkü DEM Parti’nin 14 Mayıs 2023 seçimlerinde Afyon’dan aldığı oy oranı.

Türkiye’de yüzde 8,1 oy alan DEM Parti’nin en düşük oy aldığı 10 kentten biri Afyon.

Yozgat da bile daha fazla oy almışlar.

Peki, o halde neden CHP’nin Afyon adayı, milletvekili ve grupbaşkanvekili Burcu Köksal “Seçildiğimde belediyenin kapıları DEM Parti hariç her partiye açık olacak” dedi?

Neredeyse Afyon’da belediyenin kapısından girebilecek DEM Partili bile yokken?

İşte bu soruya, kendilerini fena halde seçimlere kaptırmış pek çok tecrübeli gazeteci, PHD’li siyaset bilimci, anketçi şu cevabı yapıştırıverdi:

“İmamoğlu’na operasyon çekiliyor.”

Yıllarca iktidarın faiz lobisi, yurtdışından çekilen operasyonlar, Otpor, Soros komplo teorileriyle dalga geçmiş, bunlara inananları cahillikle, fazla Ahaber izlemekle açıklamışların birden “operasyon çekiyorlar” diskuruna nasıl saplandığına birazdan geleceğiz.

Önce gelin neye dayanarak “operasyon çekiyorlar” dediklerine biraz daha yakından bakalım.

Çünkü konu biraz da Afyon diye bir yer olduğunu kabul etmeyen İstanbul kibri ile ilgili.

Operasyon diyenler özetle şunları iddia ediyor; “Burcu Köksal, hararetli bir Kılıçdaroğlu destekçisiydi, Afyon’da zaten kazanma şansı yok, sadece İmamoğlu’na giden Kürt oyları engellemek için bu sözleri söyledi.”

Tabii insanın aklına ilk gelen şu oluyor;

Şayet Kılıçdaroğlu ve ekibi böyle herkesin rolünü şahane oynadığı, “false flag” operasyonları planlayan bir stratejik akla sahip olsaydı; daha 10 ay önce basit kurgu videolarla meydanlarda PKK’lı ilan edilir, daha beş ay önce de elindeki partiyi Zoom toplantılarında örgütlenen parti içi muhaliflerine kaptırır mıydı?

Peki, gerçekten de Afyon’da CHP adayı Burcu Köksal’ın hiçbir şansı yok, Afyon’da siyaset namına hiçbir tartışma yok, herkes işi gücü bırakmış İstanbul seçimiyle ilgileniyor ve Köksal tamamen fake bir çıkışla İmamoğlu’nun Kürtlerden oy almaması için mi bu sözleri söyledi?

İddianın ilk bölümünden başlayalım.

Afyon’da 2019 yerel seçimlerini AK Parti adayı, İYİ Parti adayının sadece 4.150 oy ilerisinde tamamlayarak belediyeyi kazandı.

Seçimlere CHP, İYİ Parti’yi destekleyerek girmemişti.

Cumhur İttifakı ise yoktu. Ayrı giren MHP de 16,2 oy almıştı.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise AK Parti yüzde 44, CHP 19, MHP 16, İYİ Parti 12 aldı.

2024 yerel seçimlerinde AK Parti mevcut belediye başkanını aday göstermedi. Başka bir adayla seçime giriyor. MHP, İYİ Parti, Yeniden Refah ve Zafer Partisi de güçlü adaylarla yarıştalar.

Şehirdeki tek kadın aday ise CHP adayı, milletvekili Burcu Köksal.

Her zaman Türkiye ortalamasının üzerinde sağcı, muhafazakar ve milliyetçi olmuş Afyon’da bu yerel seçimlerde kopkoyu bir milliyetçilik yarışı var.

Favori AK Parti ama sağ oylar bölündüğü, Burcu Köksal da ilde tabanı olan bir siyasetçi olduğu için aradan sıyrılma ihtimali var.

Yerel anketlere göre Burcu Köksal, Afyon’da iddiasız bir aday değil.

Zaten sadece birkaç Afyon yerel gazetesini okuyuncu AK Parti ve MHP’li siyasetçilerin işi gücü bırakıp CHP ve Burcu Köksal’la kavga ettiği görülüyor.

Peki kavganın ana teması ne?

Çok saçma ama Afyon’da 0,64 alan DEM Parti.

Tabii ki esas mesele CHP’nin DEM Parti ile ittifakı.

Afyon’da DEM Parti hatta Kürt yok ama İstanbul’daki ittifak milliyetçi Afyon’da bütün yerel seçim tartışmasını belirlemiş durumda.

Mesela daha bundan 15 gün önce AK Parti Afyon milletvekili Ali Özkaya şöyle demiş:

“Bir hanımefendi Afyon’da milliyetçi kesiliyor. Grup başkanvekili olduğu partiden değil de sanki farklı bir partiden adaymış gibi havası var. Milletimiz ona da sandıkta güzel bir cevap verecek. Ankara’da DEM’lenip, Afyonkarahisar’da milliyetçilik yapmakla olmuyor bu işler.”

AK Parti’nin belediye başkan adayı Hüseyin Uluçay ise yine 15 gün önce AK Parti’nin mitinginde şöyle demiş:

“Afyonkarahisar insanı Arif’dir, irfan sahibidir! Kimi nereye koyacağını da, sandıkta nasıl cevap vereceğini çok iyi bilir. Onların, yarın o teröristin partisinin İl Başkanlığını da bu şehirde açmaya kalkacağını da bilir, Kandil’e selam çakacağını da… Ancak Afyonkarahisar halkının kantarı belindedir, bu ihanete asla sessiz kalmaz, kalamaz…”

Neredeyse bütün yerel seçim tartışması DEM’li cümleler ve CHP’ye suçlamalarla geçiyor.

Yani CHP’li Burcu Köksal, durup dururken Özgür Özel’in katıldığı mitingde o çıkışı yapmadı.

O sözlerle bu iddialara, suçlamalara üst perdeden bir cevap vermiş oldu.

Bu cevabı duyan meydandaki CHP’liler de onu hararetle alkışladılar.

Konuşma yapılırken otobüsün içinde olan Özgür Özel de üç dakika sonra kürsüye çıkıp Burcu Köksal’I Atatürk’ün kızı diye övdü, elini havaya kaldırdı.

“Sürç-I lisan” açıklamasını ise saatler sonra Uşak’ta yaptı.

Demek bu çıkış onun da ilk başta kulağını tırmalamamıştı.

Zaten bu çıkış, Afyon’daki yerel gazetelere bakılırsa Afyon’da bayağı da beğenilmiş görünüyor.

Peki, daha sonra Özgür Özel’in sürç-i lisan açıklaması, İmamoğlu’nun kapıyı göstermesi Afyon’da nasıl yankılandı?

Bir kaç örnek okuyalım:

AK Parti Afyon İl Başkanı:

“Evet değerli hemşerilerim bugün geldiğimiz noktada CHP’nin Afyonkarahisar’da dem Parti ile yüzleşmesi olmuştur. Daha düne kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi nde HDP’lilerle ve LGBT’lilerle kolkola gezen malum zat bugün Afyonkarahisar’da milliyetçilik yapmaya çalışırken eline yüzüne bulaştırdı. Maske düştü kel göründü! Bugün bizim sahada karşılaştığımız vatandaşlarımızın bize verdiği mesaj CHP çatısında altında olmaktan utanç duyuyorum mesajı oldu. Değerli hemşerilerim gerçekler acıdır ama dününüzü de unutamazsınız. Dün HDP ile kolkola idiniz LGBT ile kolkola idiniz. Peki kimdir bu LGBT; LGBT denilen çatı erkek erkeğe evliliği kadın kadını evliliği meşru gören bir çatıdır kısaca Türk aile yapısının katilidir. Evet bu katille Afyonkarahisar’ın malum belediye başkan adayı hanımefendi kolkola geziyor ve daha birkaç ay önce onlarla birlikte Türkiye’ye onların meşrulaşması için mesaj veriyor. HDP‘yi anlatmaya gerek var mı değerli hemşerilerim, Kandil’in siyasi uzantısı, terör örgütünün Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki adeta temsilcisi konumundaki bu siyasi parti bu hanımefendi ile daha dün kolkola geziyordu. HDP’liler için çıkarılan fezlekeleri meclis kürsüsünde yırtıp atan bu hanımefendi değil midir? Afyonkarahisar’da milliyetçilik yapmaya çalışan bu hanımefendi değil midir?”

AK Parti milletvekili Özkaya:

“DEM’cilerle mecliste dip dibe oturuyorsun. Bugüne kadar onlarla ilgili tek kelime söz söylemedin. Afyonkarahisar milliyetçi Afyonkarahisar muhafazakâr ben bu şehrin insanından DEM’cilere çakarak oy alırım diye mi düşündün. Tabi DEM’cilerle yönetmeyeceğim dedi ama iş sosyal medyaya düşünce DEM’cilerden fırçayı da yiyince üstüne bir de büyük şehirleri kaybederiz korkusuyla geri vitese taktılar. Genel başkanını arayıp, ‘yanlış söyledim aman başkanım sen düzelt’ diyor. Bunların entrikaları bitmez gece de işler karışınca Ekrem İmamoğlu çıkıyor, “onu atın partiden” diyor. Yahu sen de belediye başkan adayısın o da belediye başkan adayı çıkıp da hadi oradan sen kimsin demiyorsun. Bir de diyor ki ben DEM’cilerle Afyonkarahisar’ı yönetmeyeceğim. Afyonkarahisar’ın hangi belediye başkanı DEM’cilerle yönetti bu şehri? Yalan söyleyerek bu memleketin muhafazakâr seçmeninden oy almaya çalışıyorsun”

AK Parti, MHP, İYİ Parti adaylarının da benzer açıklamaları var.

Peki, Afyon’daki CHPliler Burcu Köksal’ın açıklamasına ne demiş olabilir.

CHP’ye yakın bir gazetedeki yazıdan birkaç cümle okuyalım:

“Büyük taarruz’un yaşandığı İstiklal savaşımızın kazanıldığı Afyon topraklarında Sayın Burcu Köksal milliyetçi muhafazakar vatandaşların oyunu alabilmek için terör konusundaki hassasiyetini dile getirmeyecekti de ne yapacaktı. Niye hoplayıp zıplıyorsunuz Ey dingili kırıklar, seçim arefesinde AKP adayına en fazla zorlayan ve hatta kazanma ihtimali bulunan Sayın Burcu köksal’ı köşeye sıkıştırıp algı operasyonu mu yapmaya çalışıyorsunuz.”

Burcu Köksal’ın Özel ve İmamoğlu’nun çıkışlarından sonra da geri adım atmaması, “dik durması” da Afyon yerel medyasında takdirle karşılanmış.

Yani İstanbul’dan Afyon’a bakınca, kendi dinamikleri, tartışmaları olan bir şehir değil de İmamoğlu’na kumpas, operasyon görenler siyasi bir myopluk yaşıyorlar.

Ama esas mesele bu miyopluk değil.

“Bize operasyon çekiyorlar” komploculuğunun nasıl da bir anda herkesi ikna etmesi.

“Çünkü herşeyi zeki kötülerin korkunç komplolarıyla açıklama hastalığı İslamcıların, taşralıların bir milli sporu değil.”

Bu bir siyaset yapma, düşünme ve PR tarzı.

Kendinizi bir davaya, lidere, mücadeleye fazla kaptırırsanız, dünyayla ilgili algılarınızın hepsi o mercekten geçer, ufalır, perspektifinizi kaybedersiniz, kendi kaderinizi o mücadeleyle,liderle birleştirip fazla alıngan, hassas, evhamlı hale gelirsiniz.

Beyniniz parçaları birleştirmeye, yanıltıcı örüntü ağları kurmaya başlar.

Tabii bir de fanatik bir tarafgirlikle, kendi cephesindeki defoları görmez, herşeyi dışarıdaki süper zekalı düşmanlarının bir kumpası, komplosu, operasyonu olarak görmeye başlarsınız.

Bütün kötülükler başkalarından, bütün iyilikler sizden hasıl olmaya başlar.

Halbuki gerçek her zamanki gibi basit ve çoğu kez üzücüdür.

CHP bu sözlerin rahatça söyleyebilecek insanların çoğunlukta olduğu bir parti, bu partide Bolu Belediye Başkanı gibi daha ağırlarını da söyleyen “Kılıçdaroğlucu” olmayan çok sayıda isim var, seçim kazanmak için pragmatik makyajlar, halının altına süpürmeler, stratejik olarak görmezlikten gelmeler bu tarihi, yapısal gerçekleri ve zihniyetleri değiştirmiyor.

Bir yerlerden dikişler patlayıveriyor.

Ayrıca Türkiye’de olan herşey İstanbul seçimleri için yaşanmıyor.

Afyon diye bir il var, orda da seçimler oluyor, oradaki insanlardan İstanbul’daki DEM’li Kürt seçmenleri ürkütmemelerini bekleyen hassas kalpler için de Türkiye’de siyaset bir cehennem olabilir.

- Advertisment -