ABD-Rusya başkanlar dalaşından sonra ABD-Çin heyetler dalaşı

Washington’taki yönetim değişikliğinden sonra dünyanın iki süper gücü arasında gerçekleşen ilk görüşmede, karşılıklı suçlamalar havada uçuştu.

Başkan Biden’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “katil” demesinden sonra ABD ile Rusya ilişkileri, Rusya’nın Washington Büyükelçisini geri çekecek kadar gerilmişken, dünya kamuoyu dün bir de ABD ve Çin üst düzey heyetleri arasında Alaska’da başlayan diplomatik görüşmelerdeki laf dalaşına tanık oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, Çinli meslekdaşları tarafından küçümseyici tavırla konuşmak ve ikiyüzlü olmakla suçlandılar.

Alaska’da karşılıklı suçlamalarla başlayan görüşmede ilk olarak ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Pekin’i “ABD’ye siber saldırılar” düzenlemekle ve “müttefiklere yönelik ekonomik baskı” uygulamakla itham etti. Blinken, Çin’in Tibet, Hong Kong ve Uygurlara uygulanan baskılar ile pandemiye ilişkin politikalarının, küresel istikrarı güvence altına alan kurallara dayalı düzeni tehdit ettiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ve Çin’in en üst düzey diplomatı Yang, Alaska görüşmelerinde ABD’li meslekdaşları ile yüzleşmeye gelirken. (Wang Yi solda)

Blinken’den sonra söz alan Çin’in en üst düzey diplomatı Yang Jiechi, ABD’ye yönelik 16 dakika süren suçlamalarında “Black Lives Matter” protestolarına atıfta bulunarak, ABD’nin kendi insan hakları sorunları olduğunu söyledi. Yang, “Dünyadaki ülkelerin ezici çoğunluğunun ABD tarafından savunulan evrensel değerleri tanıdığını veya ABD’nin yaklaşımlarının uluslararası kamuoyunu temsil edebileceğini kabul ettiğini düşünmüyorum” diyerek Blinken’a meydan okudu. Yang’ın bu çıkışı Çin sosyal medya kullanıcıları tarafından “Başka kim kendi toprağında ABD’ye böyle karşı çıkabilir?” övgüsüyle karşılandı.

Blinken, ABD’nin dünya sahnesindeki yerine tekrar dönmesinden derin tatminsizlik duyanlar olduğunu söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin de hazır bulunduğu toplantıda, Wang Yi, Hong Kong’daki anti-demokratik politikalar nedeniyle Çinli yetkililere yönelik yeni ABD yaptırımlarını eleştirdi, “Misafirleri karşılama yöntemi böyle olmamalıydı” dedi. Wang Yi, 16 dakika süren eleştirilerini bitirdikten sonra görevlileri medyayı toplantı odasından çıkarmaya davet ederken, Blinken gazetecilerden salonda kalmalarını istedi. Blinken, Wang Yi’ye cevap olarak, ABD’nin “mükemmel olmadığını, hatalar yaptığını” ancak tarih boyunca karşılaştığı güçlüklerle açık bir şekilde yüzleştiğini söyledi. Blinken sözlerini bitirdiğinde medya tekrar salon dışına davet edildi, bu sefer Wang Yi gazetecilerden salonda kalmalarını istedi. Wang Yi, kameralar çalışırken ABD heyetine parmağını sallayarak, Blinken’ı küçümseyici bir tonda konuşmakla ve ikiyüzlülükle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Alaska’daki görüşmelerde ağır barut ve drama kokusu” geldiğini söyleyerek, ABD heyetini açılış konuşmalarında süreyi aşmakla ve Çin’e temelsiz suçlamalar yöneltmekle suçladı. Çin, toplantıların Çin’de yarattığı etkiden memnun görünüyor.

Çinli yetkililerin, söz düellosunu Çin kamuoyunu etkilemek amacıyla teatral bir havaya büründürdüğü söylenebilir belki, fakat yaşananlar iki ülke arasında bir süredir artan gerilimin elle tutulur hale geldiğini; Çin’in artık açık açık ABD’ye sertçe meydan okuyacak güvene sahip olduğunu da gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “katil” diyerek Rusya ile diplomatik kriz başlatan Başkan Biden, Dışişleri Çin Dışişeri Bakanı Wang Yi ile söz düellosuna giren Dışişleri Bakanı Blinken ile gurur duyduğunu söyledi.

Önceki İçerikGözaltına alınan İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı
Sonraki İçerikANALİZ – Batı, Türkiye’deki demokrasi sorunlarını ne ölçüde umursuyor?