Ana SayfaHaberlerFransız elitlerinin gizli restoranı deşifre oldu

Fransız elitlerinin gizli restoranı deşifre oldu

Fransa, Paris’in merkezinde pandemi yasaklarının hiçe sayıldığı lüks bir “yeraltı restoranı”na dönüştürülen Palais Vivienne adlı apartman dairesinin ünlü müdavimlerini soruşturuyor. Menüsünde pahallı şaraplar ve hayvarların olduğu saray gibi dekore edilmiş mekanın sahibi aykırı koleksiyoner ve tarihçi Chalençon ve restoranın şefi dün gözaltına alınıp ifadeleri alındı. Restoranda pandemi yasaklarını ihlal ederek yemek yediğini itiraf eden ilk ünlü isim ise Sarkozy döneminin İçişleri Bakanı Brice Hortefeux oldu.

Fransa’da geçtiğimiz hafta pandemi kurallarına uymadan Paskalya ayini düzenleyen iki din adamının gözaltına alınmasından sonra dün de lüks bir apartman dairesini “yeraltı restoranı”na çevirerek Paris’in elit isimlerini ağırlayan ünlü bir şef ile bir işadamı gözaltına alındı.

Bugün de Sarkozy’in kabinesinde İçişleri Bakanı olarak görev yapan Avrupa Parlamentosu milletvekili Brice Hortefeux pandemi kurallarını hiçe sayan yasadışı restoranda ünlü bir gazeteci Alain Duhamel ile yemek yediğini itiraf etti.
Pandemi kurallarını hiçe sayarak Palais Vivien’de yemek yediği için polis tarafından ifadesi alınmak üzere gözaltında bulunan eski İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, Sarkozy döneminde eşi ile birlikte Elysée Sarayı’nda bir davete giderken

Mediapart haber sitesinin verdiği habere göre, Hortefeux ve Alain Duhamel 2 Nisan’da patlak veren yasadışı lüks restoran skandalına adı karışan Fransız elitleri arasında, pandemi kurallarını çiğnediklerini kabul eden ilk isimler oldular. 

Yasadışı restoranın müşterileri arasında bir çok gazeteci ve işadamının da adı geçiyor.

Skandal, Fransız TV kanalı M6’nın 2 Nisan’da gizli kamerayla çekilmiş bir röportajı yayınlamasıyla patlak verdi.

Röportajda, Paris’in merkezinde “yeraltı restoranı”na dönüştürülen muhteşem bir apartman dairesinde pandemi kısıtlamalarını hiçe sayarak, ünlü bir şef tarafından hazırlanan lüks mönüde şampanya ile pahalı şaraplar içilmesiyle kişi başına ortalama 350 avroya mal olan yemekleri yiyen, hatta selamlaşırken maskesiz öpüşen Fransız elitleri gösterildi. 

Yüksek tavanlı, altın varaklı aynalar ve Napolyon’un dev portreleri ile dekore edilmiş bir saray yavrusunu andırdığı için sahibi ünlü koleksiyoner ve işadamı Pierre-Jean Chalençon’un Palais Vivienne adını verdiği apartman dairesinde, bazı bakanların da yemek yediği iddia edilince kıyamet koptu.
Pierre-Jean Chalençon, gözaltı sonrası serbest bırakıldığında Palais Vivien’in skandal sayesinde dünyaca tanınmış olmasından memnuniyetini ifade eden tweetler attı.

Twitter’da “İsimleri istiyoruz” diye kampanya başlatıldı. Palais Vivienne’in sahibinin reklam amaçlı röportajlarında bazı bakanların da davetliler arasında bulunduğunu söylemesi,  hatta mevcut hükümetin bir bakanının da geleceğini iddia etmesi ortalığı iyice ayağa kaldırdı.

Hükümet bu iddiaları yalanladı. Palais Vivienne’in sahibi de iddialara çelişkili yanıtlar vererek işin içinden çıkamayacağını anlayınca daha önceki beyanlarının 1 Nisan şakası olduğunu söyledi.İfadesini alındıktan sonra bırakılan gizli restoranın sahibi Pierre-Jean Chalençon,  aykırı kişiliğiyle bilinen bir tarihçi ve koleksiyoner

Polis bu mazereti kabul etmedi ve dün ünlü şef Christophe Leroy ile Palais Vivien’in sahibi Pierre-Jean Chalençon’un ifadelerini aldı. Bir haftadır gündemden düşmeyen yasadışı yeraltı restoranı skandalının iki kahramanı ifadeleri alındıktan  sonra soruşturmanın devamı edeceği bildirilerek dün akşam üzeri serbest bırakıldılar.

İfadelerinde yemeklere hiçbir bakanın katılmadığını söyledikleri avukatları tarafından açıklandı. Bugün ise, yolsuzluk haberleri ile tanınan Mediapart, yemeğe katılan bakanın eski İçişleri Bakanı olduğunu yazdı.

Eski Bakan Hortefeux, Palais Vivienne’de yemek yediğini kabul etti. Pandemi kısıtlamalarının çiğnenmesi yoluyla başkalarının hayatını tehlikeye atmanın yanı sıra kaçak gelir elde etme suçunu da kapsayan skandalda,  Mediapart tarafından ileri sürülen bir başka ciddi iddia da, bir garsonun, Palais Vivienne’in sahibinin polis baskınına karşı “yukarıdan bir yerlerden gelen uyarı” ile önlemini aldığı yönündeki beyanatı.

İçinde şampanya, hayvar, saray yavrusu apartman, kuralları hiçe sayan elitler ve zenginler gibi kışkırtıcı öğelerin bulunduğu skandal, hükümeti zor durumda bıraktı. Şimdilik hükümet üyelerinin doğrudan ilgisi tespit edilememekle skandal, birlikte aşı kampanyası ve evde kal uygulaması eleştirilerinin üzerine tuz biber ekti.
Dış görünüşünden çok lüks görünmeyen apartman dairesinin içi küçük bir saray gibi tasarlanmış

Chalençon, 18. yüzyıl başında inşa edilen binada yer alan yüksek tavanlı 5 salonlu apartman dairesini 2015 yılında satın alıp, eski ihtişamına uygun şekilde restore etmiş. Bulunduğu sokaktan esinlenerek, Palais Vivien adı verdiği apartman dairesini çeşitli organizasyonlar için kiraya veriyor. Pandemi nedeniyle yaşadığı maddi sıkıntıyı atlamak için Parisli elitleri ağırladığı “yeraltı restoranı”na dönüştürmüş. Chalençon, pandemi kısıtlamalarına uymadığı eleştirilerini kabul etmiyor. Kısıtlamaları, diktatörlük uygulamaları olarak görüyor.

- Advertisment -