Ahmet Vehbi’nin İstanbul notları

Ahmet Vehbi’nin İstanbul notlarında bu hafta: Halkın kaldırımını işgaliye karşılığı mekânlara satan belediyeler, yeni hayvan yasası sonrası yapılması gerekenler, toplu taşımada popülizmin zararları, 24:00’ten sonra müzik yasağının kapalı mekânlar için saçmalığı ve artık bitmesi gereken havai fişek terörü.

Bitmeyen sorun: Kaldırım işgali

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:dalgin-anne-bebek-arabasindaki-cocugunu-yola-dusurup-ustune-basti-02072117_l2.jpg

Kadıköy’de Fil Bar adlı işletmenin kaldırımı işgal etmesi yüzünden yoldan yürümek zorunda kalan gazeteci Mine Kırıkkanat’a araba çarpmasıyla kaldırım işgalleri tekrar tartışılmaya başladı. Maalesef belediyeler halkın kaldırımını işgaliye karşılığı kafe barlara kiralıyor ve vatandaş yürüyemiyor. Belediyeler denetim yapmadığından 3 metrelik kaldırımda 1 metre için işgaliye ödeyen mekân 2 metre hatta bazen 3 metreye yayılabiliyor. İşgal edilen alanlar kaldırımın yüzde 30’unu 40’ını geçememeli ve sınırın aşılıp aşılmadığı düzenli olarak denetlenmeli, dar kaldırımlarda ise işgale hiç izin verilmemeli.

Sahipli ve sahipsiz köpek sorunu

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:EHpDQduX0AEnbIW-1.jpg

Hayvan yasası teklifi nihayet Meclis’e geldi, muhtemelen de yakında yasalaşacak. Yasada olumlu maddeler var fakat mühim olan uygulama. Köpek alım satımı, üretimi çok sıkı denetlenmeli ve para cezaları hızla tahsil edilmeli. Yasaklı, saldırgan cinslere asla müsamaha gösterilmemeli. Polis ve zabıta bu cins köpek gördüğü an köpeğe el koyup sahibine işlem yapmalı, vatandaş parkta böyle saldırgan köpek görüp ihbar ettiğinde de hızla müdahale edilmeli. Sokak köpekleri konusunda da belediyeler daha yoğun kısırlaştırma yapmalı, nüfusu 10 binin üzerindeki her belediyeye barınak kurmak ve veteriner istihdamı zorunlu tutulmalı.

Toplu taşımada popülizm

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:609c0b9c86b2471f902213ca.jpg

Dini bayramlarda bedava ulaşım 90’ların ortalarında Refah Partili belediyelerin başlattığı bir uygulamaydı, izdihama yol açtığından hatalı olduğu görülüp yüzde 50 indirime çevrilmişti ve senelerdir de gayet güzel işliyordu. Bu son yerel seçimden önce ise AKP ve CHP popülizm yarışına girerek “resmi ve dini bayramlarda bedava ulaşım” saçmalığını yumurtladılar. Seçimden sonra da İBB meclisinde bu saçmalığı birlikte geçirdiler. İndirim yüzde 75’e yükseltilebilirdi, bedava olmamalıydı. Önümüzdeki Kurban Bayramı’nda yaşanacağı kesin olan izdiham İBB meclis üyelerinin aklını başına getirir inşallah.

Bu arada geçen hafta İBB tam Akbil tek geçiş ücretini 3,50 TL’den 4,30’a çıkarmak istedi ama zam talebi UKOME’den döndü. 6 bin yeni taksi konusunda nasıl UKOME haksız, İBB haklı ise bu zam olayında da UKOME haklı İBB haksız. Öğrenci aylık Akbil’ine yapılan olağanüstü indirim, bayramlarda bedava ulaşım gibi saçmalıkların acısı tam Akbil kullanan düz vatandaştan çıkartılmamalı.

Havai fişek ve canlı müzik

Macintosh HD:Users:yildirayogur:Desktop:1155200_620x410-1.jpg

Yazın gelmesiyle düğün sezonu açıldı ve havai fişek terörü de başladı. Kuşları öldüren, kediyi köpeği korkutan bu saçmalık yasaklanmalı. Bu arada korona kısıtlamalarının kalkmasıyla yeme içme eğlence mekânları da artık ruhsatına göre geceleri de çalışabilecek. Müzik yayını ise 24:00 olarak sınırlandırıldı. Açık hava mekânları için bu yasak mantıklı, çünkü ses yüzlerce metre uzağa bile gidiyor. Ses yalıtımı olan kapalı mekânlara (bar, disko, gece kulübü) ise 24:00 kuralı haksızlık, bu mekânlar gece yarısından sonra da müzik yayını yapabilmeli. Bu izin verilirse bu sayede ses yalıtımı olmayan mekânlar da yalıtım yapmak için harekete geçer.