ANALİZ: Cumhurbaşkanlığı Danıştay’da karşı çıktı, bir saat sonra kararname yayınladı

Danıştay 1O. Dairesi’nin 1934 yılına ait Ayasofya’yı müze yapan Bakanlar Kurulu kararnamesini iptal ettiği davada gözlerden kaçan bir ayrıntı var.

Peki zincirler kırıldı mı?

Bırakın muhalifleri, zamanında bütün bu sloganları atmış, mahzun Ayasofya fotoğraflarıyla hüzünlenmiş insanların bile tek bir tweet atarken kırk kere düşündüğü, adaletsizliklerin, kayırmacılıkların çıplak gözlerle görünür hale geldiği bir ülkede yeni nesilleri zincirlerin kırıldığına ikna etmek mümkün mü?

Hazine, bir buçuk yıldır SGK’ya ödemesi gereken katkı paylarını ödemedi!

Hazine’nin bir buçuk yıldır Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemesi gereken katkı paylarını ödemediği ortaya çıktı. Durumun devam etmesi halinde sağlık ve emeklilikte tehlike çanları çalabilir.

Dünya genelinde Kovid-19 vaka sayısı 13 milyonu aştı

İlk olarak Aralık 2019'da Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs vaka sayısı, dünya genelinde 13 milyonu aştı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Ayasofya’daki resimler namaz sırasında perdelenecek

Cumhurbaşkanlığı’nın aldığı kararla Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilen Ayasofya hakkında en çok merak edilen konulardan birisi de mozaik ve fresklere ne olacağıydı. Diyanet...

Erdoğan, Danıştay’ı kendisine eylem ortağı yapmak istedi

Prof. Dr. Baskın Oran, Danıştay’ın, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesini sağlayan 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesini Serbestiyet’e yorumladı:

Papa’dan Ayasofya açıklaması: ‘Çok acı çekiyorum’

Papa Francesco, bugün Vatikan St. Peter Meydanı’ndaki haftalık duasını gerçekleştirirken Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesine de değindi. Papa, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve çok...

Osmanlı ne kadar moderndi (10) Eski teori ve yeni hayat

Tutun ki biyolojiden söz ediyoruz. İki büyük tasnif katmanı var: cins (genus) ve tür (species). Geçmişte garip bir kuş bulmuş; hem bir cins hem bir tür olduğuna (yani o cinsin içinde başka bir tür olmadığına) karar vermiştik. Cinsine Feodalizm, türüne de Feodalizm feodalizm demiştik. Fakat şimdi az çok benzer başka kuşlar da çıktı karşımıza. Bunları da aynı türün içine mi sokacağız? Yoksa o cins içinde başka türler mi icat edeceğiz? Cinsin adı gene aynı mı kalacak? Klasifikasyon şemamızı nasıl değiştireceğiz?

150 yazar, öğretim üyesi ve aktivist ‘karalama kültürü’nü kınadı

Karalama veya aşağılama kültürü (cancel culture), yanlış yaptığı düşünülen bireylerin sosyal medyada aşağılanmasına verilen ad. İmzacılar, “karalama kültürü”nün özgür düşünce önünde ciddi bir engel oluşturmaya başladığını düşünüyorlar.

Büyük kentlerde yaşayanların, kendileri hasta olmasa da virüsü taşıyıp bulaştırma olasılıkları çok daha fazla

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, seyahat edenlere, düğün, nişan nedeniyle topluluk arasına girenlere uyarılarda bulundu. Özlü, "Büyük kentlerde yaşayanların, kendileri hasta olmasa da virüsü taşıyıp bulaştırma olasılıkları çok daha fazla" düşüncesini dile getirdi.