(8) Uyumsuz bir Yerli

“Ama sevgilim, bak ben ne kadar toleranslıyım. Sen de artık bu irrasyonel huysuzluğu bırakıp biraz daha uyumlu olsana?”

Koronavirüs:Dünyada son durum

30 Mayıs 2020 Cumartesi sabahı, Greenwich saatiyle 07:00, Türkiye saatiyle 10:00’da:

TBB: İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yeni normalleşme adımlarına tepki gösterdi. Şehirlerarası seyahat yasağına son verilmesinin ardından ortaya çıkacak tehlikeye dikkat çeken Prof. Dr. Adıyaman, 'İstanbul’dan bütün illere bu virüsü taşıyacaklar' dedi.

Toplam can kaybı sayısı 4 bin 500’e yaklaştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs (corona virüs) nedeniyle son 24 saatte 28 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybı sayısının 4 bin 489'a yükseldiğini açıkladı. Toplam vaka sayısı ise 1141 artarak 162 bin 120'ye yükseldi. 1594 kişinin de iyileştiğini belirten Bakan Koca, toplam iyileşen hasta sayısının 125 bin 963 olduğunu bildirdi.

(7) 38 Dakota eri ve 33 kurşun

Dakota 38, Başkan Abraham Lincoln’un emriyle asılarak öldürülen otuz sekiz Dakota erine bir göndermedir. ABD tarihinde şimdiye kadar en büyük “yasal” toplu idam budur. İdam, 26 Aralık 1862’de -- Noel’in ertesi günü -- gerçekleşti. 1943’teki devamında, mahkemenin yalnızca 5 kişiyi tutuklayarak geri kalanları serbest bırakmasına karşın, Özalp’a gelen Mustafa Muğlalı'nın emriyle 33 kişi sorgulamaları yapılmak üzere iki asteğmenin komutasındaki bir askerî birliğe teslim edildi. Sınıra yakın bir yerde kurşuna dizildiler ve daha önce hazırlanan bir tutanağa dayanılarak kaçmaya çalışırken vuruldukları öne sürüldü.

Minnesota’da acil durum ilan edildi

ABD'nin Minnesota eyaletinde siyahi bir vatandaşın beyaz bir polis memuru tarafından gözaltında öldürülmesine protestolar dün gece daha da şiddetlendi. Valilik acil durum ilan ederek Ulusal Muhafızları bölgeye sevk etti.

Trump sosyal medya kararnamesini imzaladı

ABD Başkanı Donald Trump Twitter ve Facebook gibi sosyal medya kanallarının daha yoğun hukuki denetime tabi tutulmalarını öngören kararnameyi imzaladı.

Ayasofya neden önemli ve tartışma yaratıyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün İstanbul'un fethinin 567. yıldönümü nedeniyle yapılacak kutlama törenleri kapsamında Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunacağını söyledi.

Koronavirüs: Dünyada son durum

29 Mayıs 2020 Cuma sabahı, Greenwich saatiyle 07:00, Türkiye saatiyle 10:00’da:

Merkez’in 5 milyar doları faize gitti

Merkez Bankası’nın resmi rezerv varlıkları, nisan ayında aylık yüzde 6,3 düşüşle 86,3 milyar dolar oldu. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış...